En foreløbig oversigt over kulturskoler i Danmark drama, teater & scenekunst på programmet.

Kilder bl.a.: slks.dk/boern/ og www.kl.dk

Albertslund Ungecenter – W http://albertslund-ungecenter.skoleporten.dk/sp 

Allerød Musikskole – W http://www.alleroedmusikskole.dk/akt-drama.html 

Billund Kulturskole – W http://www.billundkultur.dk/teaterskole 

Bornholms Dramaskole – W http://www.bornholmsteater.dk/vaer-med!/dramaundervisning.aspx

Brøndby Ungdomsskole – W http://brondby-usk.dk/tilmelding

Brønderslev: Kulturskolen - http://kulturskolen.nu/content/view/180/10035/ 

Dragør Musik- & Kulturskole – W http://www.dragoermusikkultur.dk/ 

Egedal Musikskole – W http://egedalmusik.dk/undervisning/musicals/ 

Esbjerg Kommune – W http://www.kulturskolen.dk/Teater.aspx 

Eventyrteatrets Dramaskole, Søborg – W http://www.eventyrteatret.dk/ 

Faxe: Ungdomsskolen – W http://www.ungfaxe.dk/fritidsundervisning/aktiviteter/ 

Fredericia: Den Kreative Skole – W http://www.fredericia.dk/borger/kultur-fritid/den-kreative-skole/dramaskolen 

Frederiksberg Teater – W http://www.frederiksbergteater.dk/ 

Frederiksværk: Kulturskolen Halsnæs – W http://musikskolenhalsnaes.dk/

Furesø Ungdomsskole – Whttp://www.ungdomsskole.dk/undervisningen/musik_dans_og_teater/

Faaborg-Midtfyn: Spektaklet, teater og dans – W http://www.faaborg-midtfynmusikskole.dk/spektaklet-teater-dans/ 

Gentofte Kommune, Kulturskolerne – Wwww.kulturskolerne.dk/forside/drama_og_billedskolen 

Gladsaxe – W http://www.gawenda.dk/

Gribskov: Kulturskolen – W http://www.kulturskolen-gribskov.dk/?id=363109

Haderslev Ungdomsskole – Whttp://www.haderslevungdomsskole.dk/fritidsundervisning/ 

Hedensted: Dramaskolen – W http://www.hedensted.dk/page25064.aspx 

Helsingør: Teaterskolen Helsingør og omegn – W http://tesh.dk/ 

Herlev Revy og Teater – W http://www.herlevrevyogteater.dk/ 

Herning Scenekunstskole – W www.hsks.dk 

Holbæk – W http://www.teaterskolenharlekin.dk/ 

Holte: Teatermejeriet – W http://www.teatermejeriet.dk/om-teatermejeriet/ 

Horsens: Komediehuset – Whttp://www.komediehuset.dk/TeaterskoleB%C3%B8rnUnge 

Ishøj Kulturskole – W http://www.ishojkulturskole.dk/

Jammerbugt Kulturskole – W http://www.jammerbugtkulturskole.dk/danseskolen/

Kalundborg: Musisk Skole – W http://www.kalundborg.dk/Musisk_Skole.aspx

Kbh.: Børne- & Ungdomskulturskolen – W http://www.rytmiskcenter.dk/borneskole/ 

Kbh.: Børnekulturhus Ama’r – W http://kulturogfritid.kk.dk/b%C3%B8rnekulturhus-amar/teaterdramarollespil 

Kbh.: Børnekulturhuset Sokkelundlille – Whttp://kulturogfritid.kk.dk/b%C3%B8rnekulturhuset-sokkelundlille/steder-faciliteter/v%C3%A6rksteder-og-tilbud

Kbh.: Kulturhuset Pilegården – W http://kulturogfritid.kk.dk/kulturhuset-pileg%C3%A5rden

Kbh.: Teaterbutikken – W http://www.teaterbutikken.kk.dk/ 

Kbh.S: Teaterskolen ved PLAY – W http://dby.dk/ 

Kbh.SV: Børnekulturstedet Karens Minde – W http://www.bkultur.dk/teater.html 

Kolding Teaterskole - http://koldingteaterskole.dk/ 

Køge Teaterskole – W http://www.koege.dk/Kultur-og-Fritid/Kultur-og-fritidstilbud/Kulturskoler-for-boern-og-unge/Koege-Teaterskole

Mariagerfjord Kulturskole – W http://www.mariagerfjordkulturskole.dk/Scenekunst.html 

Middelfart Musikskole – W http://www.middelfartmusikskole.dk/undervisningen.aspx 

Norddjurs: Kulturskolen – W http://kulturskolennorddjurs.dk/hovedmenu/drama.aspx

Næstved Musik- & Kulturskole – W http://www.musikkultur.dk/fag/teater-show-og-akrobatik.html 

Odense Dramaskole – W http://www.odense-dramaskole.dk/

Randers: Teaterskolen Kalima – W http://www.teaterskolen-kalima.dk/ 

Randers: Teaterskolen Kastalia – W http://www.teaterskolenkastalia.dk/

Rebild Kulturskole – W http://www.rebildkulturskole.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=115

Ringsted Musik- & Kulturskole - http://www.musikogkulturskolen.dk/undervisning/forside 

Roskilde Kulturskole – W http://www.roskildekulturskole.dk/?Drama

Silkeborg: Den Kreative Skole – W http://www.denkreativeskole.dk/ 

Skanderborg Musikskole – W http://www.skanderborgmusikskole.dk/?page_id=1373&lbnm=uUndervisning 

Snekkersten: Teaterbøtten – W http://www.teaterboetten.dk/index.php

Solrød: Scene Kunst Skoler – W http://www.scenekunstskoler.dk/

Sorø Musiske Skole – W http://soroemusiskeskole.dk/linjer/teater/ 

Sønderborg Ungdomsskole – W http://www.sonderborg-ungdomsskole.dk/holdoversigt/ 

Tønder Kulturskole – W http://www.toenderkulturskole.dk/drama-teater-c-171_235.html 

Vallensbæk Børneteater – W http://www.zebragruppen.dk/ 

Vanløse: Den lille dramaskole – W http://www.denlilledramaskole.dk/ 

Vesthimmerlands Kulturskole – Whttp://www.vesthimmerlandskulturskole.dk/undervisningstilbud/billedkunst-drama/drama.aspx#.Uh3ijj80-So 

Viborg Dramaskole – Whttp://dom.viborg.dk/db/Bibliotek.nsf/Alle/F21986E41C8A1490C1256EA0004B72D4?OpenDocument 

Aalborg Kulturskole – W http://aalborgkulturskole.dk/index.html

Aarhus: Filuren – W http://filuren.dk/teaterskolen/

Kontakt

Danmarks Dramalærerforening

mail@dk-drama.dk